:: ikb.poznan.pl :: fceee.put.poznan.pl :: put.poznan.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:: Konwersja plików z dokumentami do formatu PDF

Cel:

  • Konwersja plików z dokumentami do formatu PDF wykonywana za pomocą darmowego oprogramowania na platformie Windows.

Realizacja:

  • Realizacja tego zadania jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie Użytkownik wytwarza z pliku z dokumentem (np. z pliku DOC - Microsoft Word) pliku PS (PostScript). Ta część jest realizowania za pomocą specjalnego sterownika drukarki drukującej do pliku (Adobe Universal PostScript Windows Driver). Drugi etap polega na konwersji pliku postscriptowego do pliku PDF (realizowane za pomocą oprogramowania Ghostscript).

Instalacja oprogramowania:

Sposób uzycia:

  • Otwieramy dokument. Nie ma żadnego znaczenia czy jest to OpenOffice czy Word (no może w przypadku OpenOffic'a ma to pewne znaczenie, ponieważ tam można jednym kliknięciem stworzyć plik PDF, bez zabiegów które towarzyszą opisywanej konwersji). Aplikacja musi tylko umieć drukować na drukarkach, które są zainstalowane w systemie Windows. Drukując wybieramy drukarkę Acrobat Distller. Przed rozpoczęciem drukowania zostaniemy poproszeni o podanie nazwy pliku, w którym znajdzie się wynik tego wirtualnego wydruku. Plik ten będzie plikiem postscriptowym, tak więc dobrze jest plikowi nadać rozszerzenie .ps.

  • Następnie plik otwieramy programem Ghostview. Jeśli w czasie instalacji Ghostview nie zmienialiśmy opcji domyślnych instalacji, to pliki .ps są skojarzone właśnie z Ghostview co, mówiąc wprost, oznacza że dwuklik na pliku .ps spowoduje jego otwarcie własnie w tej aplikacji.

  • W programie Ghostview wybieramy opcję File i Convert. W polu Device musi znaleźć się pozycja pdfwrite.

convert_01.gif (10340 bytes)

Sukces konwersji zależy od zwrócenia uwagi jak ustawione są opcje konwertera pdfwrite! Po naciśnieciu klawisza Properties, proszę koniecznie ustawić prawidłowo poniższe parametry:

CompatibilityLevel można pozostwić na 1.2. Są to po prostu kolejne wersje formatów PDF. Im niższa, tym większą liczba kompatybilnych programów, które będą potrafiły poprawnie otworzyć taki plik.

PDFSETTINGS pozwala przygotować plik w tzw. wersjach screen, printer, prepress. Oznaczają one docelowe przeznaczenia plików (ekran, drukarka, tzw. draft). Prepress daje najgorszą jakość przy małym rozmiarze pliku wynikowego. Występuje tu pewna logiczna trudność między wyborem screen czy printer, zatem zalecam metodę eksperymentu.

CompressPages warto ustawić na true. Plik wynikowy może być dzieki temu mniejszy.

EmbedAllFonts. To opcja chyba najważniejsza. Opcja true pozwala zapewnić to, po co PDF został w ogóle stworzony czyli do zachowania takiego samego wyglądu na dowolnym komputerze.

  • Po zatwierdzeniu opcji i naciśnieciu klawisza OK zostaniemy poroszeni o nadanie nazwy plikowi wynikowemu.

  • Rezultat działania (plik pdf) warto zweryfikować innym narzędziem, np. Adobe Acrobat Readerem.

 
  aktualizacja: 2006.08.14 :: webmaster